Rutubet Giderici Cihaz

Tarih 18 Nisan 2013 tarafindan in Makaleler

Rutubet Giderici Cihaz

Diğer adı nem olan rutubet evlerde sıkça karşılaşılan birçok soruna kaynaklık etmektedir. Zemine döşenen parkeler yıllar içinde kabarabilir ve ek masraflar çıkarabilir. Ayrıca mobilyalar ve elektronik cihazların da ömrünü kısaltır. Özellikle kapalı mekânlarda zararlı olan nem yaşanılan evin konforu içinde büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu tehlikeyi önleyebilmek için nem oranını düşük oranlarda tutmalıyız.

Nem sorununa getirilmiş en faydalı çözümlerden biri rutubet giderici cihaz olarak bildiğimiz nem alma makineleridir. Bu makineler oda sıcaklığındaki bağıl nemi belirli oranda düşürerek odadaki eşyaların zarar görmesini engelleyebilmektedir.  Kullanılan eşyaların ömürleri bu şekilde uzatılabilmekte ve eşyalar daha kullanışlı bir hale getirilebilmektedir.

Birçok tarihi mekânda kullanılması tavsiye edilen rutubet giderici cihaz sayesinde tarihi belge ve bulgular korunabilmektedir. Müzeler konusunda yetkili kişilerin en çok hassasiyet gösterdiği konulardan biri koruma meselesidir. Çünkü tarihe ışık tutan milyonlarca belgenin sağlıklı bir şekilde saklanması gerekmektedir. Bu yüzden özellikle belgelerin saklandığı özel odalarda rutubet giderici cihazlar kullanılmaktadır.

Rutubet; eşyalara verdiği zararların yanında, suyla temas eden ya da suya yakın duvarların da geleceği açısından bir tehlike oluşturmaktadır. Bu konuda özellikle banyolar, kapalı yüzme havuzları gibi örnekler verilebilir. Bu tür alanlarda havada sürekli yüksek bir nem oranı vardır ve havalandırılmadığı ya da kurutulmadığı takdirde bazı sorunlar oluşabilir. Duvarların tavanla birleştiği yerlerde yeşil küflerin oluşması ve zaman geçtikçe yosun şeklini alması başlıca sorunlardandır. Diğer bir sorun ise nemin yıpratıcı özelliği nedeniyle duvarların yapısına zarar vererek dayanıklılığını azaltmasıdır. Bu da zarar gören alanın normalden daha kısa bir sürede onarılmasını gerektirmektedir.

Rutubet Giderici Cihaz

yanbar

Bu Sayfayi Paylas
Related Post